Borne Sulinowo - Jastrowie

Wystartowaliśmy w piątek. Na miejsce dotarliśmy zbyt późno na zwiedzanie, dlatego ten wieczór upłynął na zabawie przy ognisku. Klimat imprezy był inny niż zwykle. Do zabawy przygrywał nam na harmonii kozak, a menu nawiązywało do kuchni rosyjskiej. Drugiego dnia zwiedziliśmy Borne Sulinowo najmłodsze miasto w Polsce, które zostało włączone do polskiej administracji dopiero w 1993 roku. W latach 30. XX wieku rząd III Rzeszy utworzył na tych terenach bazę wojskową, którą użytkował do 1945 roku. Wtedy garnizon przejęła Armia Czerwona i stacjonowała w nim do 1992 roku.
Pierwszym punktem programu był system bunkrów w linii wału pomorskiego, po którym oprowadził nas przewodnik. Nie wszystkie z wchodzących w system są obecnie dostępne do zwiedzania, gdyż zostały wysadzone w 1992 przez opuszczających Polskę żołnierzy rosyjskich. Następnie odwiedziliśmy cmentarz rosyjski, który funkcjonował od 1945 do 1992 roku, okazały niegdyś Dom Oficera i poligon, na którym mieliśmy okazję podziwiać wozy bojowe.
Byliśmy gośćmi hotelu „Rossija”, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć i przymierzyć rosyjskie stroje ludowe i wojskowe. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy biesiadą w Jastrowiu, regenerując siły na wyzwania dnia następnego, który miał upłynąć w sportowym duchu.

Na niedzielę zaplanowaliśmy spływ na rzece Piława od Nadarzyc do Szwecji. Odcinek, który mieliśmy pokonać ciągnął się na odległość 20 kilometrów. Dodatkowo usiany był różnego rodzaju przeszkodami i zakolami. Dlatego dla nowicjuszy nie była to łatwa wyprawa. Jednak rzeka na tym odcinku jest tak malownicza, że widoki rekompensowały wszelkie trudy. Nie obyło się bez nieprzewidzianych sytuacji i zmoczenia ubrań, ale dzięki temu była to prawdziwa przygoda! smile

Wielkie dzięki kolegom: Geniowi Nowakowi i Krzysztofowi Szymanuszce za trud organizacji imprezy. Zabawa była przednia smile

Zobacz zdjęcia

Opublikowane 02 Września 2013

Content Management Powered by CuteNews


/ nasza galeria /


Odwiedzin na stronie: Katalog stron© 2012 - 2015 Sekcja Turystyki Motocyklowej LOK Wielichowo